środa, 12 marca 2014

QUILLINGOWE DEKORACJE

Witajcie ;)

               Quillingowy, kolorowy, akcent na stole, parapecie lub w doniczkach z roślinami? Czemu nie ;) Dziś zaprezentuję jak wykonać prosty, przestrzenny kwiatuszek.

Materiały potrzebne do wykonania pracy:

- paseczki do quillingu:
mix czerwony 4mm/350mm, gramatura 130
mix zielony 4mm/350mm, gramatura 130
mix paselowy3mm/297 mm, gramatura 80

- narzędzia:
standardowa igła do quillingu
igła do quillingu z cienką końcówką
korkowa podkładka
 szpilki
 pęseta

- klej do quillingu
- patyczki do szaszłyków


            Najpierw przygotowujemy elementy płatków. Do ich wykonania wybieramy paseczki
o różnych odcieniach tego samego koloru, w moim przypadku czerwonego. Po wykonaniu kółeczka 
o średnicy 20 mm, kształtujemy listek, którego końcówki zaginamy palcami w przeciwne strony. 
Tak powstały kształt wzmacniamy na brzegach klejem i po przypięciu szpilkami pozostawiamy 
do wyschnięcia. Na koronę kwiatu potrzebne jest 16 takich elementów.


            Kolejnym krokiem jest wykonanie środka kwiatu. W tym celu sklejamy dwa ciemno brązowe paseczki i dwa beżowe i używając igły do quillingu z cienką końcówką, ciasno nawijamy. Po zdjęciu kółeczka z narzędzia, kształtujemy palcami miseczkę, którą od wewnątrz wypełniamy klejem.


W środek kółeczka wbijamy szpilkę, którą przypinamy do podstawki korkowej, a następnie kształt podnosimy tak, aby górna jego krawędź  była na równi z doklejanymi płatkami. Pierwsze osiem elementów przyklejamy w jednej płaszczyźnie, a kolejne, pod odpowiednim kątem. Należy zwrócić uwagę, aby miejsca, w których drugi rząd płatków styka się z pierwszym, posmarować klejem do quillingu


            Dno kielicha kwiatowego wykonujemy analogicznie do środka kwiatu, z tym, że używamy standardowej igły, dwóch zielonych paseczków, o większej szerokości i gramaturze (jak w podanych materiałach). Ma to wpływ na trwałość kwiatu oraz średnicę wykonywanego elementu, która powinna być zbliżona do średnicy środka kwiatka.


            Dno kwiatu przyklejamy, tak jak na zdjęciu, do spodniej części brązowo-beżowego elementu, 
a następnie (za nim wyschnie klej) wbijamy w otwór patyczek i odpowiednio nachylamy kwiat. Patyczek owijamy zielonym paskiem. Jeżeli planujemy użyć kwiatek do ozdobienia roślin doniczkowych, wówczas końcówkę patyczka, która będzie wpita w ziemię pozostawiamy nieowiniętą.


            Pozostało wykonanie liścia. Wybieramy paseczki o dwóch odcieniach zielonego. Wykonujemy kształty analogiczne do płatków, a następnie oklejamy dwoma warstwami paseczka o innym odcieniu (ciemno zielony element - jasnym paseczkiem, a jasnozielony - ciemnym). Następnie wzmacniamy brzegi klejem i przypinamy szpilkami. Do wykonania listka użyłam siedmiu elementów.
Gdy listek dobrze wyschnie przyklejamy go do łodyżki. 




             Na koniec, dziękuję mojej poprzedniczce Beacie za jej inspirujące prace, którymi zechciała podzielić się na tym blogu. Podobnie jak Wy, drogie czytelniczki, z niecierpliwością czekałam na jej kolejne wpisy i kolejne odsłony możliwości quillingu. Mam nadzieję, że nie zawiodę jej i Waszego zaufania i że ten blog nadal będzie skarbnicą wiedzy i inspiracji.

Z pozdrowieniami

Natalia